Ethernet Kablosu Nedir, Nasıl Yapılır

‘Ethernet kablosu’ terimi yaygın olarak kullanılmaktadır, ancak tam olarak ne anlama geldiğini sizlere açıklamak istiyorum.

Ethernet kablosu nedir?

Ethernet Kablosu

En basit ifade ile bir Ethernet kablosu, cihazları bir yerel alan ağıolan (LAN) içinde bağlamak için kullanılan toplam 8 adet izoleli ve burgulu kablo grubundan oluşan bir ağ kablosudur. Bilgisayarınız, yönlendiriciniz ve modeminiz ile evinizde bulunabilecek diğer kablolu, internet erişimine hazır cihazlar arasında geniş bant sinyallerini taşımak için kullanılmaktadırlar.

Ancak birçok yerde kablo karmaşasından kurtulmak için kablosuz ağ bağlantısı tercih edilmektedir. Bilgisayarınız her zaman sabit bir yerde bulunuyorsa, Ethernet kablo bağlantısının kablosuz bağlantıdan daha sağlıklı hızlı ve güvenli olduğunu gözlemleyebilirsiniz. Meteorolojik koşullar, modemden uzaklık ve sinyal yolundaki engeller, kablosuz ağ bağlantısını olumsuz yönde etkileyebilirler.

Genel olarak kullanılan üç farklı Ethernet kablosu türü vardır:

Kategori 5 (CAT5): CAT5, Maksimum 100Mbps hızlarını destekleyebilir. Hız konusunda günümüz teknolojisinde eski ve yavaş olduğu için sadece ev kullanıcıları tarafından tercih edilmektedir.

Kategori 6 (CAT6): CAT6 1 gigabit internet hızını (1000Mbps) destekleyebilmektedir. Küçük ve orta ölçekli sistemlerde kullanılmaktadır.

Kategori 7 (CAT7): CAT7, CAT5 ve CAT6’dan daha dayanıklıdır ve daha uzun ömürlüdür. En büyük özelliği elektromanyetik gürültüleri sönümleyebilmesidir. 10 Gigabit’e kadar (10000Mbps) internet hızını destekler.

Özellikle güvenlik kamera sistemi kurulan küçük ve orta ölçekli ev ya da işletmelerde Cat6 kablo ve Gigabit switch kullanılması önerilmektedir.

Bakınız Ethernet Tarihçesi

Kendi Ethernet Kablomu Yapabilir miyim?

Mağazalardan hazır Ethernet kabloları satın alabileceğiniz gibi, dilerseniz istediğiniz ölçülerde kendi Ethernet kablonuzu da yapabilirsiniz.

İşe başlamadan önce, gerekli araçlara sahip olduğunuzdan emin olun ve öncelikle Cat 5 veya Cat 6 ağ kablolarından hangisini kullanacağınıza karar verin.

Ethernet Kablo Yapımı için Nelere İhtiyacınız Olacak:

  • Cat5 veya Cat6 Kablo
  • RJ45 Jack (diğer adıyla 8P8C)
  • Sıkma Pensesi

RJ45 (8P8C) konektör pim sıralaması

Ethernet kabloları için T568A ve T568B isimli iki standart vardır. T568B standardı en yaygın olanıdır. Bu yazının devamında da T568B bağlantısı gösterilecektir.

T568B Standardı:

ethernet kablosu
PIN Sıralaması

PIN 1: Turuncu – Beyaz

PIN 2: Turuncu

PIN 3:  Yeşil Beyaz

PIN 4: Mavi

PIN 5: Mavi – Beyaz

PIN 6: Yeşil

PIN 7: Kahverengi – Beyaz

PIN 8: Kahverengi

Kablo kılıfını soyun ve kabloları yukarıda yazılığı şekilde sıralayın.

Kablo uçlarındaki fazlalığı kesin ve RJ45 konnektör içerisine yerleştirin.

Sıralamada bir hata yoksa sıkma pensesi ile işlemi tamamlayın.

Aşağıdaki RJ45 jack çakma videosundan detayları izleyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir