Eviocam Bulut Kamera İncelemesi

Eviocam’in ismini daha önce duymamış olabilirsiniz fakat ilerleyen zamanlarda, özellikle Türkiye pazarında Bulut Kamera kelimesi akla gelince tercih edilebilecek markaların başında gelecek gibi gözüküyor. Bugün Eviocam’in Akıllı Wi-Fi bulut kamerasını sizler için inceliyoruz. İlk olarak ürünün tasarım ve kurulumu ile başlayalım.

Kutu Açılışı ve Tasarım
Eviocam’in ilk kutu açılış deneyimi Apple ürünlerini aratmıyor. Ürünün kutusu ve içeriği gerçekten çok kaliteli.

Kutu içinden bir adet 12 volt 1A güç adaptörü, üç metrelik yassı bir micro USB kamera besleme kablosu, Eviocam kamera, Duvar / Tavan montaj aparatı, vida, dübel, kurulum kılavuzu ve garanti belgesi çıkıyor.

Kamera fiziksel yapısı ile oldukça zarif bir görüntüye sahip. Metal bir ayağa sahip olan Eviocam’i isterseniz masaüstüne ya da bir televizyon sehpası üzerine koyabilirsiniz. Kesinlikle göze batmıyor. Tavan veya duvara sabitlemek isterseniz, kutu içinden çıkan montaj aparatını kullanabilirsiniz.

Kamera motorlu değil yani sağ, sol yukarı, aşağı gibi bir hareketi yaptıramıyorsunuz fakat 120 derece görüş açısı sayesinde ortama oldukça rahat bir şekilde hakim olabiliyorsunuz. Bir sefer yön ayarını yapmanız yeterli olacaktır. Zaten motorlu kameralarda mekanik arızalarla çok sık karşı karşıya kalınmaktadır.

Eviocam ethernet bağlantısı olmayan sadece Wi-Fi üzerinden bağlantı kurabilen son teknoloji kablosuz ürünlerden biridir. Peki bu sistem gerçekten tamamen kablosuz mu çalışıyor? Tabii ki hayır çünkü kamerayı kullanabilmeniz için mutlaka bir micro USB bağlantısından kameraya güç sağlamanız gerekiyor. Kamera 802.11 b/g/n (2.4Ghz) kablosuz ağları ile sorunsuz bağlantı kurabilirken, kamera 5 GHz ağları desteklemiyor.
Firmadan alınan bilgiye göre kamera başına tavsiye edilen internet hızı 1 Mbps’dir fakat 500 Kbps’e kadar kamera görüntü vermeye devam ediyor. Bunu da sistemin akıllı bant genişliği yazılımı sağlıyor.


Kurulum
Kameranın kurulum işlemleri oldukça kolay. Android veya IOS cihazınıza iVideon isimli uygulamayı indiriyorsunuz.
Uygulamayı açıp, öncelikle kendinize bir hesap oluşturun. Bu hesap üzerinden kamera ekleme ve kamera izleme işlemlerini yapın. Hesabınıza yeni bir kamera eklemek için; kamerayı fişe takın, kamera üzerinde bulunan turuncu ışık yanıp sönerken, uygulama üzerinden kamera ekleme adımlarını takip ederek wi-fi şifrenizi yazın. Uygulama size bir QR kod üretecektir, bu kodu kameranın lensine doğru tutun ve kamera QR kodunu sorunsuzca okuduğunda bir bip sesi çıkartacaktır. Sonrasında saniyeler içinde kameranız aktif duruma gelecek ve canlı izlemenin keyfini çıkaracaksınız.


Özellikler ve Performans
Öncelikle belirtmek isteriz ki Eviocam şu ana kadar görmüş olduğumuz en başarılı kameralardan biri olarak karşımıza çıkmıştır. Eğer oda içinde doğru noktaya yerleştirilirse, odayı 1280 x 720 piksel (1 MP) çözünürlüğünde rahatça görmeniz mümkün olacaktır.

Eviocam akıllı görüntü analizi sayesinde, oda içinde herhangi bir hareket algıladığında isterseniz size uyarı bildirimi de gönderebiliyor.
Bildirimleri uygulama üzerinden istediğiniz zaman kapatıp, açabiliyorsunuz. Bu bildirimleri ekran görüntüsü ya da 10 saniyelik videolar olarak alabiliyorsunuz. Olay bildirim aralığı 5 dakika olarak sınırlı. Yani bir bildirim aldıktan sonraki 5 dakikaya kadar yeni bir bildirim almıyorsunuz. Zaten kamera her harekette bir bildirim yollasaydı, emin olun ki tüm bildirimleri anında kapatırdınız.
Zaten bizde bu özelliği evde kimse yokken devreye almayı uygun gördük.

Güvenlik
Eviocam’ın bulut sunucuları ile arasındaki haberleşme, banka güvenliği seviyesi olan 512 bit ile şifrelenmektedir. Haberleşme şifreli yapıldığından, birileri network ağınıza sızsa bile şifre ve kullanıcı adınızı bilmeyen hiç kimse bu verileri okuyamamaktadır. Sistemin güvenliği konusunda endişeleri olanlar için bu özellik gerçekten ekstra bir güven duygusu sağlamaktadır.

Eviocam üzerinde bulunan dahili mikrofon ve hoparlör sayesinde kameranın yerleştirildiği alanı dinleyebilir ya da uygulama üzerinden kameranın bulunduğu yerle çift taraflı görüşme yapabilirsiniz. Eviocam’in üzerinde bulunan yüksek sesli hoparlör sayesinde sesinizi tüm odaya duyurabilmeniz mümkün olmaktadır. Hoparlörden çıkan ses kalitesi hi-fi seviyesinde olmasa da gelen konuşma sesi net bir şekilde duyuluyor.


Eviocam bir Bebek Telsizi olarak da kullanılabilmektedir. Sürekli dinleme yapmak istediğiniz odanın kamerasının mobil uygulamadan Arka Plan Ses özelliğini ve ilgili kameranın görüntüsünü açmanız yeterli. Artık kameranın bulunduğu odayı telefonunuz üzerinden sürekli dinleyebilirsiniz. Dinleme yaparken telefon ekranının açık kalmasına da gerek yok. Uygulama arka planda çalıştığı ve Arka plan ses özelliği açık olduğu sürece odayı sürekli dinleyebilirsiniz.

Eviocam’ın bulut tabanlı bir kameradır. Kameranın isteğe bağlı olarak farklı üyelik seçenekleri bulunmaktadır. Örnek vermek gerekirse son 24 saat içerisinde algılanan olayların tamamını kaydetmek istiyorsanız aylık 5 dolarlık paketini satın almalısınız. Bulut kayıt paketi satın almazsanız sadece son 24 saat içerisinde algılanan olayların ilk 10 saniyelik görüntülerini izleyebiliyorsunuz.

Eviocam’da IFTTT desteği de bulunmaktadır. Akıllı telefonunuza indireceğiniz IFTT uygulamasından vereceğiniz komutlar ile kamerayı daha akıllı bir hale getirebilirsiniz. Örneğin; Evden ayrıldığınızda kamera bildirimlerinin açılmasını ve eve geri döndüğünüzde kamera bildirimlerinin tekrar kapatılmasını otomatik olarak sağlayabilirsiniz. Ya da isterseniz kameranın akşam belirli bir saatte kapatılıp, sabah belirleyeceğiniz bir saatte tekrar açılmasını sağlayabiliyorsunuz.
Diğer Eviocam/Ivideon IFTTT komutlarına buradan erişebilirsiniz.

Kamera üzerinde bulunan Infrared LED’ler sayesinde karanlık ortamlarda bile oldukça net bir görüntü almak mümkün olmaktadır.
Kameranın gece görüş özelliği gündüz performansı kadar iyi olmasa da gene de ideal bir görüntü elde ettiğimizi söyleyebiliriz.

Sonuç

Eviocam bir aylık test sürecimiz boyunca ne kadar başarılı bir kamera olduğunu bizlere açıkça göstermiş oldu. Bu kamerayı bebeğinizi, bakıcınızı ya da güvenlik amaçlı olarak evinizi izlemek için sorunsuzca kullanabilirsiniz.
Kameranın tüm kayıtları buluta yapılabiliyor. Kameranın SD kart üzerine kayıt yapma özelliği bulunmuyor.

Eviocam’in Teknik Özellikleri:
Boyutlar: 93.5 x 88.7 x 41 mm
Ağırlık: 190Gr
Görüntü Sensörü: 1/4” CMOS
Pixel boyutu: 3um x 3um
Minimum Aydınlatma: 0LUX (IRLED Açık)
Video çözünürlüğü: 1280 x720P (1MP)
Kare Hızı: 25FPS (Network hızına bağlı)
Görüş açısı: 120 derece (Köşegen)
Hareket Algılama: Var
Ses: Dahili mikrofon ve hoparlör
Kablosuz bağlantı: Wi-Fi, 802.11 b/g/n (Sadece 2.4 GHz)
Güç: 5 Volt 1A microUSB adaptör
Tüketim Akımı: 270mA (IR LED Kapalı) / 490mA (IR LED Açık)
Çalışma Sıcaklığı: -10°C ~ +50°C

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir