Bakıcı Kamerası ve Bebek Kamerası Özellikleri Nasıl Olmalıdır?

Yoğun çalışan anne ve babalar, bebekleri veya çocukları ile ilgilenmesi için profesyonel bir bakıcı tutabilirler. Bununla birlikte, evde bulunmadıkları zamanlarda, çocuğun güvenliği konusunda endişe edebilirler.

Çocukları korumak ve bireysel olarak kendimizi rahat hissetmek de dahil olmak üzere, “bakıcı kamerası” ve “bebek kamerası” adı altında geçen güvenlik kameraları çok sayıda avantaja sahiptir.

Bakıcı Bebek Kamerası Nedir?
Aslında bakıcı kamerası diye adlandırılan bir kamera yoktur. Google’a bakıcı kamerası yazarak arama yaptırırsanız çok sayıda markanın kamera modeline ulaşabilirsiniz. Bu kameraların büyük çoğunluğu da gizli kameralardan oluşmaktadır.

Bakıcı kamerası adı altında satılan kameraların tamamı standart gözetleme kameralarıdır. Yani bu kameralar ile sadece çocukları veya bebekleri değil; evinizi, ofisinizi, yazlığınızı ya da deponuzu uzaktan izleyebilirsiniz.

Google arama sonuçlarında genelde “gizli bakıcı kameraları” ile ilgili sonuçlar ile karşılaşılmaktadır. Bakıcı için kullanacağınız kameraların gizli olmasına gerek yoktur.
Aksine güvenlik kameralarının görünür olması caydırıcılık sağlar ve bakıcıyı daha dikkatli olması konusunda teşvik eder.

Bir bakıcının çocuğunuza kötü muamele ettiğini gizli kamera ile ispatlayabilirsiniz ama bu durumun, çocuğunuzun bozulan psikolojisine hiçbir faydasının dokunmayacağını da bilmelisiniz.
O yüzden, caydırıcılığı her zaman ön planda tutmalısınız.

Bakıcı Kamerası Çeşitlerine Genel Bakış:

Gizli Bakıcı Kamerası
Çoğunlukla bir kitap, saat ya da çeşitli oyuncakların içerisine gizlenen kamera çeşididir. Baktığı alanı görüntüler. Bu tip kameralar enerjilerini genellikle üzerilerinde bulunan pilden alırlar ve kamera kayıtlarını gene kamera üzerine takılan sd karta yaparlar.

Elektrik kesintilerinden etkilenmezler fakat sd kart kayıt süreleri ve pil ömründen dolayı tüm günü kayıt edemeyebilirler. Elektrik bağlantısı yok ise her gün şarj edilmeleri gerekmektedir.

Bazı Wi-Fi özellikli gizli kameralar kayıtları kendi uygulaması üzerinden izleyebilirken, bu tip kameraların büyük çoğunluğunda kameradan sd kartı çıkarıp, bilgisayar üzerinden izleme yapmak zorunda kalırsınız.

Gizli bakıcı kameralarını bakıcıdan şüphe edildiği durumlarda görünen kameralar ile birlikte kullanabilirsiniz. Bu durumda gizli kamerayı kör nokta diye tabir edilen, diğer kameraların bakıcıyı göremediği ve sizi şüphe içinde bırakan bir noktaya yerleştirerek çocuğunuz için ekstra bir koruma sağlayabilirsiniz.

Görünen Bakıcı Kamerası
Bu tip kameralar başta belirttiğimiz gibi standart iç mekan güvenlik kamera modelleridir. Bu kameraları eğer bakıcı için kullanacaksanız, muhakkak duvara ya da tavana monte et(tir)menizi tavsiye ederiz.

Bakıcı Kamerası Satın Alınırken Nelere Dikkat Edilmelidir?
Bakıcı kamerasını satın almadan önce ihtiyaçlarınızı belirlemenizde fayda vardır..
Öncelikle kaç adet kameraya ihtiyacınız olduğunu belirleyin. Bu konuda zorluk çekiyorsanız profesyonel bir güvenlik firmasından keşif hizmeti talebinde bulunun.
Her kameranın çözünürlüğü, ses özelliği, izleme açısı ve depolama özelliği farklılık gösterir.

Kamera çözünürlüğü
HD veya full HD kameralar oldukça tatmin edici görüntü kalitesi sunmaktadır. 720p veya 1080p bir kamera, bakıcı izlemek için yeterli bir çözünürlüğe sahiptir.
Daha yüksek çözünürlük daha kaliteli bir görüntü demektir fakat bu sefer görüntü kalitesi yükseldiğinden dolayı kayıt yapılan alan azalır ve internet bant tüketiminiz yükselir. Özellikle düşük internet bağlantı hızına sahip evlerde uzaktan izleme yaparken, görüntülerde kopma ya da donmalar yaşanabilir.

Ses Özelliği
Bakıcı kameralarında ses özelliği muhakkak olmalıdır. Hatta kameranın çift taraflı konuşma özelliği olmalı ve istenildiği takdirde kamera uygulaması üzerinden konuşarak, bakıcı ya da çocuğunuza seslenebilmelisiniz.

Kameranın sesli olması sayesinde ortamdaki sesleri dinleyebilir ve bunları kayıt edebilirsiniz.

Kablolu Kameralar
Eğer ahd sistem bnc bağlantılı bir kamera sistemi ya da kablolu ip kamera kullanacaksanız, her kameradan çıkan kablosunun dvr ya da nvr kamera kayıt cihazına gitmesi gerektiğini bilmelisiniz. Bu da ev içinde yoğun bir kablolama yapılmasını gerektirecektir.

Kablosuz Kameralar 
Kablosuz özellikli bakıcı kameralarının pil ya da adaptör ile çalışanları mevcuttur.
Pil ile çalışan kameraların kabloya ihtiyacı olmadığı için istenilen yere konulabilirler fakat kullanıma bağlı olarak her gün şarj etmek gerekecektir.
Adaptör ile çalışan Wi-Fi özellikli kameralar kullanım açısından daha kolaydır. Kutuları içinden çıkan 2 veya 3 metre boyundaki usb girişli uzatma kabloları sayesinde istenilen noktaya koyulabilirler. Internete kablosuz bağlanırlar.

Bu tip kameralar elektrik kesintilerinde çalışmazlar. Bu sorunu çözmek için dahili bataryalı kamera kullanılabilir ya da kamera bir power bank üzerinden çalıştırılabilir.

Aynı şekilde evinizde bulunan Modem / Router cihazınızın elektrik kesintilerinden etkilenmemesi için bir ups ya da powerbank kullanabilirsiniz. Eğer modeminiz çalışmaz ise ev içindeki kameralarınıza uzaktan erişim sağlayamazsınız.

Kameralara Uzaktan Erişim
Ürün satın alırken en çok dikkat etmeniz gereken konulardan biri de mobil uygulama desteğidir.
Satın aldığınız kameranın, Android ya da iOS destekli bir uygulama üzerinden kameralarınıza sorunsuzca erişebilmesi gerekmektedir.
Android ve IOS yazılımları sürekli güncellendiğinden dolayı, bazen uzak erişim uygulamalarında sorunlar çıkmaktadır. Kullanılacak kamera uygulamasının da aynı şekilde sürekli güncel bir yazılım çıkarıp, çıkarmadığını kontrol etmelisiniz.

Uzaktan izleme yazılımları sayesinde internet olan her yerden kameralarınıza bağlanabilir, bildirimler alabilir, bakıcınızı ve çocuklarınızı takip edebilirsiniz.

Hareket algılama özelliği
Gün içinde yoğunluktan dolayı bakıcınızı sürekli takip edemezsiniz. Bunun yerine akşam evinizde oturup, gün içinde bakıcının hal ve hareketlerini takip edebilirsiniz. Sabahtan akşama kadar olan bir görüntüyü izlemek gün sonu için size oldukça zor gelecektir. Bu tip durumlar için bir çok kamerada hareket algılama özelliği mevcuttur. Bu sayede kamera sadece hareket olduğu zaman kayıt yapar ve sizde uygulama üzerinden sadece hareket olan anları izleyebilirsiniz.

Hareket algılama özelliğine sahip kameraların bir çoğunda bildirim özelliği de mevcuttur. İsterseniz belirlediğiniz bir alanda hareket oluştuğunda kameranın mobil cihazınız üzerinden size bir bildirim göndermesini sağlayabilirsiniz.

Bakıcı Kameralarında Kayıt  Nasıl Olmalıdır?
Hard Disk
Eğer kablolu hd/full hd ya da ip kamera sistemi kullanacaksanız dvr ya da nvr cihazı üzerine takılacak bir hard disk ile tüm kamera kayıtlarını tek bir noktada toplayabilirsiniz.

SD Kart
Bir çok bakıcı kamerası görüntüleri SD karta kaydeder. SD kart üzerine yapılacak kayıt, kullanılan kartın boyutuna ve kamera önünde gerçekleşen harekete göre kısıtlılık gösterebilir. Daha uzun süreli kayıt için kablosuz destekli bir nvr cihazı kullanılabilir.

Bulut Kayıt
Günümüzde özellikle işletmelerin kullandığı çok yönlü bir teknolojidir.
İşletmeler olası sel, su baskını, yangın v.b. durumlarda tüm verilerini bulut kayıt üzerinde tuttukları için herhangi bir veri kaybına uğramadan sistemleri tekrar devreye sokabilirler.
Aynı yöntem kamera sistemlerinde de kullanılabilir. Satın aldığınız kamera Bulut Kayıt hizmetini destekliyor ise, kamera kayıtlarının internet üzerinde güvenli sunuculara yapılmasını sağlayabilirsiniz. Bu sayede kameranız çalınsa ya da içindeki görüntüler silinse bile, bulut kaydı yapılan görüntülere istediğiniz yerden ulaşabileceksiniz.
Bunun en büyük dezavantajı internet olmadığı zamanlarda kameranız bulut kaydı yapmayacaktır. Bunun önüne geçebilmek içinde hem SD kart kayıt, hem de bulut kayıt hizmeti kullanabilirsiniz.
Internet yokken sd kart içine yapılan kayıtlar, internet geldiği zaman bulut sunucularına otomatik olarak kopyalanacaktır.

Kamera İzleme Açısı
Bir odanın kamera bakış tarafından tüm alanlarını görebilmeniz için geniş açılı bir kamera kullanmanız gerekmektedir.
Hareketli (pan-tilt) bir kamera kullanarak, odanın farklı noktalarını görme imkanına sahip olabilirsiniz.
Hareketli kameraların en büyük dezavantajı eğer kamerayı belirli bir nokta da unutursanız, diğer noktalar kör nokta durumuna düşer ve bu noktaları izleyemezsiniz. Ayrıca bu tip kameralar motorlu ve mekanik bir aksama sahip olduğundan dolayı uzun süreli kullanımlarda daha çabuk bozulabilirler.

Bakıcı veya bebek izlemek için kullanacağınız kameralar hakkında merak ettiklerinizi yorum bölümünden bizlere iletebilirsiniz.

Ayrıca kamera satın almadan önce o kamera markası hakkındaki yorum ve tavsiyeleri okumayı unutmayınız.

İyi bir bakıcı bulmanızı temenni eder, çocuklarınızın sağlık ve sıhhat dolu günlerde büyümesini dileriz…

“Bakıcı Kamerası ve Bebek Kamerası Özellikleri Nasıl Olmalıdır?” için 2 yorum

  1. Bakıcı kamerası arıyorum. Hangi marka kamera tavsiye edersiniz?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir