İletişim Teknolojisini Buluta Taşımanın Avantajları

Bulut teknolojisi

Basitçe anlatmak gerekirse bulut teknolojisi, internete dayalı bir bilgi işlem sistemidir. Bulut sisteminden önce insanlar, ofislerinde ya da evlerinde fiziksel bir bilgisayar veya sunucuya kurulan yazılımlar ve programlar ile çalışmaktaydılar.
Bu sistem bir kapalı devre gibi çalıştığı için veriler sadece mail ya da belirli bir sunucuya upload yöntemi ile paylaşılabiliyordu.
Bulut teknolojisi, insanların internet üzerinden aynı tür uygulamalara veya dosyalara erişebilmelerini ve paylaşım yapabilmelerini sağlamaktadır.

Örnek vermek gerekirse;
Facebook sayfasında durumunuzu güncellediğinizde, bulut teknolojisini kullanıyorsunuz. Akılı telefonunuzdan bankadaki bakiyenizi ya da email mesajlarınızı kontrol etmek istediğinizde gene bulut teknolojisini kullanıyorsunuz.

Artık, bulut teknolojisi hayatımıza hızlı bir giriş yapmış durumdadır ve hızla yayılmaya devam etmektedir. Gelişmiş ülkelerdeki işletmelerin %100’e yakını bulut hizmetini kullanmaktadır.

Akla gelen ilk soru: Bu kadar çok işletme sistemlerini neden bulutlara taşıyor?
Bunun nedeni, bulut teknolojisinin verimliliği yüksek oranda artırması, nakit para akışını iyileştirmeye yardımcı olması ve benzeri daha bir çok faydalar sağlamasıdır.

Günümüzde güvenlik sektöründe hizmet veren firmalar; kamera ve alarm sistemlerinin yönetimlerini bulut teknolojisine taşıyarak, kullanıcılara güvenlik sistemlerini uzaktan izleyebilme ve yönetebilme imkanlarını sunmaktadır.

Şimdi sizlere bulut teknolojisinin 10 faydasını sıralayalım.

1. Esneklik
Bulut tabanlı çözümler, gelişen ya da dalgalanan bant genişliği taleplerine sahip olan işletmeler için ideal bir çözümdür. İhtiyaçlarınız artsa bile, mevcut bulut kapasitesini büyütmek, servisin uzak sunucularında işlem yapmak çok kolaydır. Sistemin esnekliği sayesinde, bulut bilişim kullanan işletmelerin rakiplerine göre bir adım daha önde oldukları söylenebilir.

2. Felaket Senaryoları ve Veri Kurtarma
Büyük ölçekteki işletmeler, güçlü bir felaket kurtarma operasyonuna yatırım yapmak zorundadırlar, ancak gerekli nakit ve bilişim uzmanlığından yoksun olan küçük işletmeler için bu oldukça zor bir durumdur.

Özellikle küçük işletmelerin büyük şirketlerin yaptırdığı işletme ve kurtarma sistemlerini buluta taşıyarak, hem zamandan hem de paradan tasarruf etmektedir. Küçük işletmelerin son yıllarda bulut tabanlı yedekleme ve kurtarma çözümlerine daha fazla geçiş yaptıkları görülmektedir.

Tüm veriler bulut üzerinde kayıtlı olduğu için işletmede meydana gelebilecek; Yangın, su baskını, elektrik kesintisi gibi istenmeyen olaylarda tüm veriler güvende olacaktır.

3. Otomatik Yazılım Güncellemeleri
Bulut teknolojisinin bir güzel yanı da, sunucu bilgisayarlarının işletme dışında bulunmasıdır. Size bulut hizmetini sağlayan firmalar sizin için bu sunucular ile ilgilenir ve güvenlik güncellemeleri de dahil olmak üzere düzenli olarak yazılım güncellemelerini gerçekleştirirler.
Bu sayede sistem açıkları ve yazılım güncellemeleri ile ilgili zaman kaybetmenize ve endişe etmenize gerek yoktur. Bu sayede işinizi büyütmek gibi daha önemli şeylere odaklanabilirsiniz.

4. Sermaye Harcaması Ücretsiz
Bulut teknolojisi yüksek rakamlı donanım maliyetini düşürür. Siz sadece seçmiş olduğunuz hizmet paketinin ücretini ödersiniz. Buna kurulum ve yönetim kolaylığı eklediğinizde belki size korkutucu gelen BT projeniz artık size dostça görünecektir.

5. Artan işbirliği
Çalışanlarınız dokümanlara istedikleri zaman her yerden erişebilir, düzenleyebilir ve paylaşabilirler. Bulut tabanlı iş akışı ve dosya paylaşımı uygulamaları, sistemdeki güncellemeleri gerçek zamanlı olarak yapmalarına yardımcı olur ve çalışanlar tam bir iş birliği içerisinde projelerini ortaya koyarlar.

6. Her yerden çalışın
Bulut teknolojide, internet bağlantınız olan her yerden çalışabilirsiniz.varsa işte olabilirsiniz.
Home Ofis diye tabir edilen evden çalışma yönteminde de bulut teknolojisi kullanılmaktadır. Bu da çalışanlara daha esnek çalışma ortamları sunmaktadır.

Gelişen ve artan mobil uygulamalar sayesinde, işletmenizi yönetmek artık daha kolay bir hale gelmektedir.

7. Belge kontrolü
Ortak belge üzerinde yapılan çalışmalar mutlak belge kontrol ihtiyacını da beraberinde getirmektedir. Bulut sisteminden önce, firma çalışanları bir belge üzerinde çalıştıktan sonra bu belgeyi diğer çalışanlara email ile göndermekte ve o kişilerde belge üzerinde çalışma yaptıktan sonra, dosyayı tekrar email ile karşı tarafa geri gönderiyordu. Bu yoğun email trafiği sırasında er ya da geç dosyalarda veya içeriklerinde karışıklıklar meydana gelmekteydi.

En küçük şirketler bile daha global hale geldikçe, komplikasyonun kapsamı da artmaktadır. Bir araştırmaya göre, “bilgi çalışanlarının %75’i,” farklı saat dilimlerinde ve bölgelerde bulunan kişilerle en az ayda bir birlikte çalıştıklarını göstermiştir..
Bulut teknolojisine geçtiğinizde, tüm dosyalar merkezi sunucuda depolanır ve tüm çalışanlar belgelerin güncel sürümlerini görürler.

8. Güvenlik
Çalınan ya da kaybettiğiniz bir dizüstü bilgisayarı yüz binlerce liralık bir iş problemine dönüşebilir.

Bunun yanında bilgisayar içinde bulunan ve verilerin depolandığı sabit disk arıza yaptığında, verileri kurtarabilmek için binlerce lira para harcamanız gerekebilir. Buna rağmen bazı hassas verilere erişim imkanı bulamayabilirsiniz. Bulut sisteminde verileriniz bulut sunucuda depolandığından dolayı, bilgisayarınıza ne olursa olsun, tüm verilerinize istediğiniz yerden erişebilirsiniz. Kaybolan dizüstü bilgisayarlarınızdaki verileri uzaktan silebilir, böylece bu bilgilerin yanlış ellere geçmesini engelleyebilirsiniz.

Bulut sunucu arıza yaparsa diye endişe etmenize gerek yok. Bulut sunucular birden fazla sunucu üzerine kopyalanır ve bir bilgisayar arıza yapsa bile diğer bilgisayar üzerinden erişim devam eder.
Bu konuda detaylı bilgiyi hizmet sağlayıcınızdan alabilirsiniz.

9. Rekabetçilik
Daha rekabetçi olmak için basit bir adım mı atmak istediniz? Bulut sistemine geçmek, herkes için kurumsal sınıf teknolojisine erişim sağlayacaktır. Aynı zamanda işletmelerin bulut kullanmayan rakiplerinden daha hızlı hareket etmelerine olanak tanıyacaktır.

10. Çevre dostu
Yukarıdaki yazılanlar işiniz için bulut bilişimin yararlarını ortaya koyarken, bulut sistemine geçiş tamamen kişisel bir hareket değildir. Bu birazda Çevre sevgisidir. Bulut ihtiyaçlarının dalgalanması gerektiğinde, sunucu kapasiteniz, artan veya azalan talebe göre sığacak şekilde yukarı ve aşağı yönde ölçeklenecektir. Bu sayede sadece ihtiyacınız olan enerjiyi kullanır ve aşırı büyük karbon salınımını düşürmüş olursunuz.

Sizde veri kayıplarınızı minimuma indirmek isterseniz, işletmenizi ve güvenlik sisteminizi bulut sunuculara taşıyabilirsiniz.

Kamera kayıtlarınızı bulut sunucu üzerine nasıl aktarabileceğinizi ya da alarm sistemlerinizi internet üzerinden nasıl izleyip, kontrol edebileceğinizi öğrenmek için güvenilir ve yetkin bir Elektronik Güvenlik firması ile irtibata geçebilirsiniz.

“İletişim Teknolojisini Buluta Taşımanın Avantajları” için 2 yorum

  1. merhabalar. özellikle resim ve videodan oluşan iş yedeklerimi bulut kullanarak halletmeyi düşünüyorum ancak nedendir bilmiyorum bana pek verimli gelmiyor. Heykel alanındaki çalışmalarımı daha iyi yedekleyeceğim bir yer varmı öneriniz nedir cevabınızı bekliyorum teşekkür ederim.

    1. Ücretsiz hizmetlerden Google Drive önerebilirim.
      Profesyonel hizmetler için aws.amazon.com veya azure.microsoft.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir