Evime Hırsız Girdi! Ne Yapmam Gerekiyor?

Hırsız kapıdan girdi

“Evime Hırsız Girdi! Ne Yapmam Gerekiyor?” Bu sayfaları okuma nedeniniz yakın bir zamanda siz ya da bir yakınınız, bu tip bir olay ile karşı karşıya kalmışsınız demektir. 

Öncelikle büyük geçmiş olsun…

Hırsızlık olayları toplumun büyük bir çoğunluğu için korkutucu bir deneyimdir.  Eviniz kendinizi güvende hissettiğiniz bir yerden, savunmasız ve korku hissettiren başka bir yere dönüşebilir. Bu da beraberinde artık o ev de yaşamanızı zorlaştırabilir.

Eve Hırsız Girince Yapılacaklar:

Soğukkanlı Olun

Sizin ya da bir başkasının evine hırsız girdiğini görür ya da şüphe ederseniz, öncelikle soğukkanlılığınızı koruyun ve en kısa sürede Polis ya da bulunduğunuz bölgeye göre Jandarmaya haber verin ve durumu kısa ve öz bir haliyle kendilerine anlatın. Bunu yaparak yaşanan olayı kayıt altına alır ve hırsızların yakalanma olasılığını arttırmaya yardımcı olursunuz ayrıca hırsızlık içerikli bir konut sigortanız varsa sigorta firmasına yapacağınız talepler için de çok önemli bir adım atmış olursunuz.

Efelik Yapmayın

Hırsız siz evde yok iken girdiyse, yetkilileri  aramak için eve gelene kadar beklemeyin. Evinize ulaştığınız zaman, hırsızın evde olup olmadığını bilemeyeceğinizden dolayı, güvenlik güçleri gelmeden içeriye girmeyi denemeyin. Hiç bir şey sizin ya da sevdiklerinizin canından daha kıymetli değildir.

Eğer güvenlik güçlerinden önce eve geldiyseniz ve “muhakkak içeriye girmem lazım” diyorsanız, kapılar dahil hiç bir yere dokunmadan içeriye yanınızda bir kaç kişi ile birlikte girmelisiniz. Evin içine girdiğiniz zaman yerlerde bulunabilecek bazı ayak izlerini ve diğer delil unsurlarını bozabileceğinizi de unutmayın!

Deliller Önemli

Hırsızlık delilleri

Güvenlik güçleri evinize ulaştığında onların onayı ile ev içinde inceleme  için kendilerine eşlik edebilirsiniz. Önceden eviniz içindeki eşyaların bir dökümünü yaptıysanız, çalınan eşyalarınızın belirlenebilmesi için bu listeye bakabilirsiniz. Bu sayede eğer bir hırsızlık sigortanız varsa, çalınan eşyaların değerlerini sigorta şirketi ile daha kolay çözümleyebilirsiniz.

Kamera Kayıtları

Evinizde ya da apartmanınızda kamera sistemi var ise,  olayın gerçekleşme anlarının görüntü kayıtlarını hemen güvenlik güçlerine verin. Bazı hırsızlık olaylarında evlerden kamera kayıt cihazları da çalınmaktadır. Bunun önüne geçmek için kamera sistemlerinde Bulut Kayıt hizmeti kullanın.

En kısa sürede Sigorta şirketinizle temasa geçin
Hırsızlık sigortanız varsa, güvenlik güçlerinden aldığınız rapor ile beraber en kısa sürede sigorta şirketinize başvurun.

Hırsızlık Sonrası Psikolojisi

Evimize hırsız girdiği zaman o ev, adeta bir cehenneme dönüşür. Korkudan eve girmek zorlaşır, sürekli endişe ve gerginlik, bir müddet sonra kaygı bozuklukları ve depresyon yaratır. Özellikle çocuklar, büyüklerin de hırsızlık  olayından etkilenme biçimlerine bağlı olarak  ciddi travmalar yaşayabilmektedirler.
Bu sebeple, hırsızlık olayları evinize verdiği maddi zararla değil, daha çok size verdiği manevi zararlarıyla yıkıcı olmaktadır.

Bu durumda yapılacak en iyi şey psikolojik yardım almak olacaktır.

Hırsızlık Sonrası Yapılabilecekler:

Alarm Sistemi Taktırın

Öncelikle evinize alarm sistemi taktırın ve bu sistemi alarm izleme merkezine bağlatarak sisteminizin 7/24 alarm takip merkezi tarafından izlenmesini sağlayın. (Halk dilinde buna alarmı karakola bağlatmak deniliyor.) Alarm sisteminizi gece evde uyurken de kurabileceğiniz, tüm kapı ve pencereleri gece koruma altına alabileceğiniz şekilde kurdurun.

Alarm sistemlerini devre dışı bırakmak kolay değildir. Hırsızlar tarafından devre dışı bırakılan alarm sistemleri yanlış kurulum, programlama hatası ya da bakımsızlıktan kaynaklanmaktadır.

Alarm sistemlerinin caydırıcı unsuru sayesinde çok daha rahat uyuyabilir ya da evden işinize gidebilirsiniz.

Kamera Yerleştirin

Ev içinden, özellikle daire kapısına bakacak şekilde bir ip güvenlik kamerası yerleştirin. Evinizde alarm çaldığı durumlarda bu kamera üzerinden basitçe bir ev durum kontrolü yapabilirsiniz. Hareket algılama özellikli bir kamera kullanarak, ev içinde siz yokken bir hareket olduğunda kameranın size bir bildirim göndermesini de sağlayabilirsiniz.

Sigorta Yaptırın

Hırsızlık sonrasında da sigorta yaptırabilir, evinizdeki eşyaları güvence altına alabilirsiniz.

Çelik Kapı

Piyasada çelik kapı adı altında, çok sayıda içi boş teneke kapılar satılmaktadır. Ucuz oldukları için tercih edilen bu kapılardan uzak durun.
Bu tip bir kapınız var ise, en kısa sürede bunları sağlam bir kapı ve iyi bir kilit sistemi ile değiştirin.

Demir Parmaklık

Demir parmaklıklar dışarıdan gelen tehlikelere karşı koruyucu olabilirler ancak evinizde meydana gelebilecek bir yangında bu parmaklıklar evden çıkmanızı zorlaştırabilir hatta engelleyebilirler. Muhakkak demir parmaklık yaptırmanız gerekiyorsa, demir parmaklıkların pencere camlarını kilit ile açılıp kapanacak şekilde yaptırmayı düşünebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir