Volte Nedir? Volte Nasıl Açılır?

VoLTE, LTE bağlantı üzerinden ses aktarımı anlamına gelmektedir. Adından da anlaşılacağı gibi VoLTE, 4G LTE ağı üzerinden yapılan bir sesli aramadır. Yani standart telefon baz hatları yerine LTE ağınız üzerinden arama yapmanızı sağlar ayrıca üçüncü parti yazılımlar sayesinde görüntü ve sesli arama özelliğini de destekler.

VoLTE Açılımı Nedir?

VoLTE açılımı; Voice Over LTE’dir. Yukarıda açıklandığı gibi LTE üzerinden sesli arama yapan teknolojiye VoLTE denilmektedir.

LTE Açılımı Nedir?

LTE’nin açılımı; Long Term Evolution’dur. Türkçeye “Uzun Vadeli Evrim” olarak çevirilmektedir.

VoLTE teknolojisi, yapılan sesli aramalarınızı yüksek kalitesiyle daha temiz ve net bir hale getirebilmektedir.

VoLTE Kullanmanın Faydaları Nedir?

VoLTE kullanmanın 5 faydasını şu şekilde sıralayabiliriz:

Neredeyse tüm akıllı telefonlar VoLTE teknolojisini desteklemekte ve çoğu ağ operatörleri de dünya çapında VoLTE desteği sağlamaktadır.

1. Yüksek Ses Kalitesinde Görüşme İmkanı
4G bağlantının çektiği yerlerde VoLTE’nin en önemli avantajı, geliştirilmiş arama kalitesidir. 4G bağlantınızın da bir sorun yoksa, sesli aramalarda kullanıcılarla net bir şekilde iletişim sağlayabilirsiniz.
4G VoLTE 3G’den 3 kat daha iyi arama kalitesi vermektedir.

2. Pil Tasarrufu
VoLTE kullanmadan, 4G bağlı ağınızın her arama yaptığınızda 3G’ye geçtiğini ve akıllı telefonunuzun normal kullanımından çok daha fazla pil kullanmasına neden olduğunu fark etmemiş olabilirsiniz. VoLTE ile yapılan görüşmelerde telefon 3G bağlantısına geçmez ve bu şekilde pil ömründen de tasarruf sağlar.

3. Daha Fazla Kapsam ve Daha İyi Bağlantı
4G artık tüm dünyada yaygın olarak kullanılıyor. 4G ile yapılan VoLTE aramaları, 2G veya 3G sinyallerinden iki kat daha hızlı bağlanabilmektedir ayrıca 4G, 800 Mhz’lik geniş bir spektrumda çalışmaktadır.

4. Çoklu Görev Tanımı
VoLTE kullanmadan yapılan aramalar sırasında mevcut internet hızınız 3G olur. VoLTE açıkken yapılan aramalarda 4G hızında bağlantınız aktif durumda olur ve sesli arama sırasında web üzerinde gezinme, veri indirme gibi işlemlerinizi daha hızlı yapabilirsiniz.

5. VoLTE Üzerinden Görüntülü Görüşme Yapmak
Hat üzerinde çok az veri tüketimi olan VoLTE ile görüntülü görüşme yapabilirsiniz. Görüntülü aramalar için Google Meet, Skype, Zoom gibi uygulamaları indirip, kullanmanız gerekmektedir.

VoLTE Hizmetlerinin Sınırlamaları

VoLTE kullanımının da bazı kısıtlamaları bulunmaktadır. Bunları 3 madde de sıralarsak:

1. HD Arama Sınırlamaları
VoLTE aramalarının yüksek kalitede yapılabilmesi için görüşme yapan her iki tarafında VoLTE özelliğinin açık olması gerekmektedir. Bir tarafta VoLTE özelliği etkin değilse, yapılan arama HD değil standart kalitede olacaktır.

2. İnternet zorunluluğu
VoLTE ile görüşme yapılabilmesi için bir veri bağlantısına ya da 4G bağlantıya ihtiyaç duyulmaktadır. Aksi durumda, HD kalitede görüşme yapamaz ve tabii ki İnterneti kullanamazsınız.

3. VoLTE Desteği Gerekli
VoLTE hizmetlerini aktifleştirebilmeniz için kullandığınız cihazınızın da VoLTE uyumlu olması gerekmektedir. Bazı eski model telefonlarda VoLTE hizmeti bulunmamaktadır.

Akıllı Telefonlarda VoLTE Nasıl Açılır veya Kapatılır?

Akıllı telefonlarda VoLTE’yi etkinleştirmek ve devre dışı bırakmak oldukça kolay bir işlemdir. Mobil cihaz üreticileri ya da servis sağlayıcı telefon şirketleri bazen VoLTE aramalarını HD olarak isimlendirebilmektedir. Bu sebple, telefonunuzda HD arama şeklinde bir seçenek varsa, VoLTE için bu bölümü kullanmanız gerekebilir.

Android cihazlarda VoLTE açma, kapama işlemi:
Ayarlar –> Sim Kartlar & Mobil Ağlar ya da Ayarlar –> Sim Kartlar & Mobil Ağlar –> Gelişmiş ayarlar üzerinden VoLTE ayarlarına ulaşabilirsiniz ayrıca Android telefonun Ayarlar bölümündeki arama kutusuna volte yazarak da ilgili ayarlara erişim sağlayabilirsiniz.

IOS (Iphone) cihazlarda VoLTE açma, kapama işlemi:
Ayarlar > Hücresel > Hücresel Veri Seçenekleri > Ses ve Veri bölümüne girin ve oradan VoLTE seçeneğini etkinleştirin .
Alternatif olarak, Ayarlar > Mobil Veri > Mobil Veri Seçenekleri > Ses ve Veri bölümüne girin ve LTE’yi Etkinleştir’e basın.

Sonuç olarak; artık dünya çapındaki bir çok operatör 3G hizmetlerini durdurmaya başladı. Bu sebeple, daha iyi bağlantı ve daha iyi bir arama performansı arıyorsanız, VoLTE teknolojisini kullanabilirsiniz. Wi-Fi ya da hücresel ağ üzerinden ücretsiz yurtiçi ve yurtdışı arama yapmak veya aranmak için bile VoLTE destekli uygulamaları kullanabilirsiniz.

Bu yazımızda akıllı telefon görüşmelerinde kullanabileceğiniz VoLTE hakkında bazı bilgiler verdik. Bu bilgiler arasında Volte nedir, nasıl etkinleştirilir, avantajları ve dezavantajları nelerdir gibi soruları da yanıtlamaya çalıştık.

Yayın tarihi Kategoriler Genel

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir