Time Lapse Nedir? Nasıl Çekilir?

Time Lapse Nedir?

Time Lapse videonun tam olarak ne olduğunu bilmiyor olsanız bile, daha önce bir belgeselde, filmde veya televizyon programında en az bir tane görmüş olma ihtimaliniz oldukça yüksektir. Son derece teknik doğalarına rağmen, time lapse yöntemi tüm video eğlence biçimlerinde sürekli kullanılmaktadır. Time Lapse çekimin tam anlamını, nasıl çalıştığını, nasıl yapıldığını, time lapse fotoğrafçılığın ne için kullanıldığını öğrenmek için lütfen yazımızı okumaya devam edin.

Time Lapse’in Türkçe karşılığı “zaman atlamalı” olarak çevrilebilir.
Zaman atlamalı çekim, karelerin normal hızdan çok daha yavaş (örneğin, saniye yerine dakikada 24 kare) çekildiği bir tekniktir . Bu, hareketin gerçekte olduğundan çok daha hızlı bir şekilde ilerlemesini sağlar. Büyüyen bitkileri ya da hareket eden bulutları yakalamak için doğa belgeselleri içinde sıkça kullanılırlar.

Time Lapse Fotoğrafçılık Nedir?

Time lapse’i tanımladığımızda, film ve fotoğraf ayrımı yapmak önemlidir. İkisi prensipte benzer, ancak uygulama ve nihai sonuç bakımından farklı tekniklerdir.

Peki fotoğrafçılıkta kullanılan time lapse nedir?

Time Lapse bir fotoğraf, arabaların ışıklarını parlak çizgilere dönüştürebilir
Zaman atlamalı bir film, daha uzun bir süre boyunca daha az kare yakalanarak elde edilirken, fotoğrafçılık, tek bir görüntünün gerçek yakalama sürecini yavaşlatarak çok sayıdaki fotoğraf ile elde edilir.

Daha yavaş bir deklanşör hızı kullanarak ve pozlama sürecinin uzatılmasına izin vererek, fotoğrafçılık durağan bir görüntü içinde hareket izlenimi verebilir.

Aşağıdaki video, kameranızla mümkün olan en iyi çekimleri yapmanız için beş basit ipucunu ve püf noktasını içermektedir.

Fotoğrafçılıkta time lapse’e pek aşina değilseniz, fotoğraflarınıza gizlice giren hareket bulanıklığına daha aşina olabilirsiniz. Hareket bulanıklığı, kameranın görüntüyü pozlayabileceğinden daha hızlı hareket eden bir kişi veya nesneden kaynaklanır. Bir fotoğraf aslında aynı hareket bulanıklığı mekanizmasını alıyor ve sonuna kadar kranklıyor.

Artık hem video da hem de fotoğraflarda nasıl çalıştığını bildiğinize göre, bir sonraki adım için okuyor olabilirsiniz. Hızlandırılmış bir videoyu nasıl yapacağınızı mı merak ediyorsunuz ?

Time lapse pratikte ne anlama geliyor?

Film yapımcılarının bunu bir filmde kullanmasının başlıca bir nedeni vardır, ancak hızlandırılmış kamera kullanmak isteyebilecek birkaç yardımcı amaç ve alternatif neden de vardır. Bu tekniği bir filmde kullanmanın farklı nedenlerinin her birini ele alacağız ve bir dizi örneğe göz atacağız.

Bu tür çekimin şimdiye kadar ki en yaygın kullanımı, zaman sıkıştırması içindir. En faydalı haliyle, iyi yerleştirilmiş bir zaman manipülasyonu, zamanın geçişini hızlandırmak için uygun bir yol veya sahneleri veya yerleri atlamadan uzun bir süreyi atlamak için hızlı ve kolay bir yol olabilir.

Adaptation’dan alınan bu çekim , bu teknik kullanılmadan yapılamayacak bir şeyi başarıyor. Hem çiçeklerin hem de büyümenin kilit unsurlar olduğu bir film için, çiçeklerin büyümesini ve açmasını sergilemek çok mantıklı. Bu tür bir çekim yapılmadan, bu uzun süreci göstermenin etkili bir yolu olamazdı.

Time lapse çekimlerin en yaygın kullanımı kısalık olsa da, bu çekim türünü kullanmak için daha sanatsal nedenler de var. Dikkatlice oluşturulmuş bir plan, incelenmek üzere konunun uzun vadeli bir görünümünü sağlayarak bir karakter veya konum hakkındaki ayrıntıları ortaya çıkarabilir veya pekiştirebilir.

Bir karakter paranoyak mı? Çılgınca bulamayacakları bir şey mi arıyorsunuz? Bunun gibi bir teknik, bu mücadele ve çılgınlık duygusunu büyütebilir. Breaking Bad filmi El Camino’dan bu çılgın sahne, Jesse’nin telaşlı araştırmasını en iyi şekilde tasvir etmek için time lapse çekimler, atlamalı kesmeler ve diğer teknikleri kullanıyor.

El Camino’da zaman manipülasyonunun kullanımı , orijinal serinin tarzına mükemmel bir şekilde uyuyordu. Breaking Bad , çoğunlukla yukarıda bahsedilen zaman sıkıştırma amaçları için, büyük bir etki yaratmak için sık sık özel bir kamera kullandı.


Belgesel film yapımında zaman atlamaları genellikle zamanın geçişini göstermekten çok bir manzarayı güzelleştirmek veya bir yeri etkileyen değişiklikleri göstermekle ilgilidir. Bu tekniğin yaratıcı kullanımı, her türlü etkiyi elde etmek için kullanılabilir.

Devam etmekte olan bu benzersiz çalışma projesi, New York şehir silüetini 30 yıl boyunca bir zaman atlamalı olarak kaydetmeye niyetli bir adam görüyor. Bu devam eden proje, bir şehrin zaman içinde nasıl değiştiğine büyüleyici bir bakış sunuyor.

Birkaç yaratıcı örneğe daha göz atalım. Bu örneklerin her biri, farklı bir sonuç elde etmek için time lapsei kullanır. Zaman aşımı, tahmin edilebileceğinden daha fazla çeşitlilik potansiyeline sahiptir.

Requiem for a Dream , hiçbiri aşağıdaki hiper atlamadan daha çarpıcı olmayan bir dizi sekans içerir. Bu, bir karakteri bilgilendirmek ve zihinsel durumu hakkında daha fazla şey ortaya çıkarmak için kullanılan bir hiper atlamanın harika bir örneğidir. Karakterin çılgınlığı, tüm evini titizlikle temizlediği bu hiper atlamada zekice sergileniyor.

Televizyon dünyasında, NBC’den Hannibal , time lapse’i sık sık ve çarpıcı bir şekilde kullandı. Hannibal , basit, standart belirleyici çekimler yerine sıra dışı efektler kullandı. Efekt, dizinin karanlık, tehditkar doğasına katkıda bulunuyor ve zaman algısının bozulduğunu bulan kahramanımız Will Graham’ın zihinsel durumunu mükemmel bir şekilde yansıtıyor.

Film veya televizyondan daha çok, zaman atlamalı belki de en çok belgesel ortamında evdedir. Bir sopayı sallayabileceğinizden daha fazla zaman atlamasından oluşan bir film ise Samsara’dır . Bu dünyayı dolaşan belgesel, time lapse çekimden sık sık ve çarpıcı bir şekilde yararlanıyor.

Samsara’da bu teknik bir dizi farklı kavramı göstermek için kullanılır; basit zaman akışı, bir kültürün yaşam tarzı, bir çevrenin değişmesi, üretilen atıkların muazzamlığı, modern işe gidip gelmenin koşuşturması, insan yaşamının şaşırtıcı ölçeği ve çok daha fazlası. Samsara, time lapse’in yapabileceği her şeyi sergilemek için mükemmel bir araçtır.

4K İstanbul Time Lapse çekimi için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

İnşaat Sektöründe Time Lapse Kullanımı Nedir?

Time Lapse İnşaat Fotoğraflama adresinden detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir