Güvenlik Kameraları İçin En İdeal Microsd Kartları

Video kaydetme özelliği tüm ip kameralarının önemli bir özelliğidir, bu nedenle kameranız için mükemmel bir video depolama cihazının seçilmesi çok önemlidir.

Başka bir makalede, bulut depolama seçeneklerine değinmiştik. Bu sefer, çoğu güvenlik kamerasının yerel depolama için kullandığı depolama birimi olan sd karta odaklanacağız.

Güvenlik Kameraları İçin İyi Bir MicroSD Kartı Nasıl Seçilir

MicroSD kartlar akıllı telefonlardan dronlara kadar her türlü uygulamada sıklıkla kullanılmaktadır. Her bir uygulama, kullandığı hafıza kartından çeşitli yetenekler gerektirir. Örneğin, fotoğraf kameraları yüksek performanslı ve yüksek dayanıklı sd hafıza kartlarına ihtiyaç duymaktadır.

Güvenlik kameraları söz konusu olduğunda, önemli olan üç microSD kart özelliği vardır; Kapasite, hız ve dayanıklılık.

Kapasite

SD kartları 16GB, 32GB, 64GB, 128GB ve hatta 256GB gibi çeşitli boyutlarda, kapasitelerde üretilmektedir. Peki sizin için doğru olanı hangisidir?

Öncelikle kameranızın teknik özelliklerini kullanma kılavuzundan ya da internet üzerinden kontrol edin. Bazı kameraların destekledikleri hafıza kartlarının boyutu kapasitesi ile sınırlıdır. Örneğin, bazı kameralar sadece 64 GB’a kadar microSD kullanabilmenize olanak sağlar.

İkinci olarak, güvenlik kameranızın kullanım alanına bağlı olarak ne kadar depolama alanı gerektiğini belirleyin. Kameranızı sürekli olarak görüntü kaydedecek şekilde ayarlarsanız, oldukça yüksek kapasiteli bir hafıza kartına ihtiyacınız olacaktır. Ancak, hafıza kartını yalnızca yedek depolama aygıtı olarak kullanacaksanız, daha düşük bir kapasiteye sahip olanını kullanabilirsiniz.

Son ve önemli bir nokta, kameranızın çözünürlüğüdür. Yüksek çözünürlüklü videolar daha fazla depolama alanına ihtiyaç duymaktadırlar. Bu nedenle kameranızın çözünürlüğü 1080p veya üstü bir çözünürlüğe sahipse, daha büyük kapasiteli bir microSD kart kullanmanız gerekmektedir.

Hız

Hız, sd kartlarda başka bir faktördür. Hafıza kartlarının hız derecesi, okuma ve yazma hızına dayanır. Ancak, güvenlik kamerası uygulamalarında öncelikli olarak yazma hızı önemlidir.

Yazma hızı, bir hafıza kartının belleğe (video) yazdığı veri hızıdır. Yavaş bir microSD kart kullanırsanız, sd kart kayıtlı videoların kareleri atlamasına veya görüntülerin laggy olmasına neden olabilir.

Maalesef ki, kapasiteden farklı olarak, çoğu güvenlik kamerası, tavsiye edilen yazma hızını teknik bilgilerde açıkça belirtmemektedir. Kamera üreticilerinin çoğu, SDHC Sınıf 10 hızına sahip bir hafıza kartı seçmenizi isterler, bu da yazma hızının en az 10MBPS olmasını sağlar. Seçimi daha da karmaşık hale getirmek için SDHC hız derecesi artık SDXC I ve SDXC II ile değiştirilmiştir. Peki, o zaman doğru yazma hızıyla bir hafıza kartını nasıl seçersiniz?

SDHC Nedir?

SDHC; High Capacity SD kart yani yüksek kapasiteli sd kart anlamına gelmektedir.

SDXC Nedir?

SDXC;  Extended Capacity SD kart yani arttırılmış kapasiteli sd kart demektir.

Öncelikle kararınızı kameranızın çözünürlüğünü ön plana çıkararak vermeniz gerektiğini belirtelim. Daha yüksek çözünürlüğe sahip kameralar, daha yüksek yazma hızlarına sahip microSD kartlara ihtiyaç duymaktadır. 4K çözünürlüğe sahip kameralar için, en az 30MB / saniye yazma hızını koruyabilen microSD kartlara bakabilirsiniz. Bu kartlar genellikle U-braketi veya SDXC II V30 içinde “3” sayısı ile SDXC I olarak işaretlenmektedir. 1080p ve 720p modeli kameralarda, en az 10MB / saniye yazma hızını koruyabilen bir hafıza kartı kullanabilirsiniz. Bu kartlar SDHC Sınıf 10, SDXC I olarak U-braket içindeki “1” sayısı veya SDXC II V10 olarak işaretlenirler.

Dayanıklılık

Hafıza kartlarının kullanım alanlarının çeşitliliğinden dolayı oldukça dayanıklı olması gerekir, çünkü yeri geldiğinde onlar da sert koşullara maruz kalmaktadırlar. Örneğin, sürekli kayıt yapılan bir SD kart  uzun süreli kullanımı sonucunda zarar görebilir ve kullanılamaz duruma gelebilir. Bazı kameralarda, çoğu microSD kart için zararlı olabilecek mıknatıslar bulunmaktadır. SD kartlar,özellikle dış ortam güvenlik kameralarında kullanılacaksa, muhakkak nem, su ve yüksek sıcaklıklara dayanıklı bir model olmalıdır.

Güvenlik Kameraları İçin En İyi MicroSD Kartları

Yukarıdaki kriterleri kullanarak, güvenlik kameralarınızla kullanmak için en iyi microSD kartları sizin için sıraladık.

1. Samsung PRO Endurance MicroSD Kart

Samsung Pro Endurance microSD kart

Samsung PRO Endurance serisi microSD kartları özellikle ev güvenlik kameraları için tasarlanmış bir üründür. 32GB, 64GB ve 128GB olmak üzere üç çeşit modeli bulunmaktadır. Bu kartlar, 1080p ve 720p kayıtlar için yeterli olan ve 4K kayıt için doğru olan 30MB / saniyeye kadar yazma hızını koruyabilmektedir. Samsung teknik verilerine göre bu kartlar, su geçirmez(IP67), yüksek sıcaklığa dayanıklı (85C’ye kadar), mıknatıs geçirmez ve hatta X ışını geçirmez özelliktedirler.
Son olarak, video gözetimi için mükemmel bir çözüm ürünü olup, 43,800 saate kadar sürekli kayıt yapabilirler.
Ürün 5 yıl garantilidir.

Genel olarak, Samsung PRO Endurance modeli microSD kartlar performans, dayanıklılık ve fiyat arasında mükemmel bir denge sağlayarak onları en iyi seçim haline getirmektedir.

2. Samsung PRO + MicroSD Kart

Samsung Pro Plus microSD kart

Samsung PRO Endurance’ın hız odaklı kuzeni diyebiliriz. 90MB/ saniyeye kadar yazma hızını koruyabilir ve böylece büyük hacimli verileri hızlı yazmak için mükemmel bir çözüm sunar.
Bu ürün su geçirmez, yüksek sıcaklığa dayanıklı, X-ray geçirmez ve manyetik alandan etkilenmez. Ancak, uzun süreli video kayıtları için tasarlanmamıştır.
Hız odaklıdır, Samsung PRO Endurance kadar dayanıklı değildir.
-25 ile 85 derece arasında çalışabilir. Fotoğraf makinesi ya da cep telefonu ile yapılan video kayıtları için daha uygundur.

3. Sandisk High Endurance MicroSd Kart

Sandisk High Endurance MicroSd Kart

Sandisk’in High Endurance adında dayanıklı bir microSD kart versiyonu bulunmaktadır. Samsung PRO Endurance kadar hızlı ve dayanıklı bir ürün değildir. Daha çok alt seviye ve düşük çözünürlüklü kameralar için uygun maliyetli bir seçenek olabilir.

Ürünün hem 32GB hem de 64GB modeli satılmaktadır ve 1080p yada daha düşük çözünürlükte kameralar için tasarlanmıştır. Beraberinde, -25 derece soğuktan, yüksek sıcaklığa (+85 C’ye kadar) dayanıklı, darbeye dayanıklı, X-ray geçirmez ve su geçirmez özelliktedir.
64GB’lık bir sd karta 10.000 saate kadar 1080p (Full HD) videoları  20MB/Shız ile kaydedebilir.

4. Sandisk Extreme Plus

Sandisk Extreme Plus

Hız önceliğiniz ise, Sandisk Extreme Plus diğer bir seçeneğiniz olabilir. Performans açısından, Samsung PRO + ürününe 90MB / saniyeye varan yazma hızıyla benzerlik gösterir. Bununla birlikte, sd kart yazma hızı açısından oldukça hızlı olsa da, uzun süreli video kayıt yapması için tasarlanmamıştır.
Sandisk Extreme Plus su geçirmez, sıcaklığa dayanıklı ve X-ray geçirmez özelliktedir. En düşük 1 derecelik sıcaklıkta çalışabilir. Bu sebeple çok soğuk iklim koşullarında kullanımı uygun değildir.

5. WD Purple MicroSD Kart

5. WD Purple MicroSD Kart

Western Digital, Purple Microsd kart serisi ile 720P’den, 4KUltra HD yüksek çözünürlüğe kadar 7/24 video kayıt yapabilecek şekilde tasarlanmıştır. -25 derece ile + 85 derece arasında çalışabildikleri için zorlu ve nemli iklim koşullarında kullanımı uygundur.

microSDHC ve microSDXC formatlarını destekler.  Okuma hızı 100 MB/sn, yazma hızı 60 MB/sn’ye kadar olup, oldukça hızlıdır.

6. Kingston Endüstriyel Sıcaklık MicroSd Kart

Kingston Endüstriyel Sıcaklık MicroSd Kart

microSDHC formatında UHS-I Speed Class 1 (U1)  microSD karttır ve özellikle zorlu iklim şartlarında bulunan kameralarda kullanım için tavsiye edilir.  Yazma ve okuma hızı diğer class 10 sınıfı sd kartlara göre daha düşüktür ancak -40 derece gibi bir soğukta çalışabilecek şekilde tasarlanmıştır. Bu yönü ile listemizde bulunan sd kartlardan soğuk iklim şartlarına en dayanıklı olanı bu karttır.

Kingston Industrial Temperature microSD UHS-I ismi ile satılan kart, -40°C ile 85°C arası çalışma sıcaklığına sahiptir. Bu da çöl sıcaklığından dondurucu soğuklara kadar zorlu ortamlar için uygun bir sd kart olduğunu göstermektedir. Sd kartın cihazlardan sık sık erişilmesi ve çıkartılması gerektiği durumlar için oldukça idealdir. Okuma ve yazma hızı kapasiteye göre değişiklik göstermektedir.

8GB: 90MB/s okuma ve 20MB/s yazma hızına sahipken, 16GB ile 32GB: 90MB/s okuma ve 45MB/s yazma hızına sahiptir.

Genel olarak Kingston Endüstriyel; Zorlu iklim şartlarına uygundur. X-ray ışınlarından etkilenmez. Su, darbe ve titreşimlere dayanıklıdır.

SanDisk Endüstriyel Sınıf MicroSD Kart

SanDisk Endüstriyel Sınıf MicroSD Kart
SanDisk Industrial Grade microSD Kart adı ile piyasaya çıkan zorlu iklim ve çalışma koşullarına uygun üretilen bir microSd karttır.

Su geçirmez özellikte olup; Darbe, X-ray ve manyetik alanlara dayanıklıdır.
-25 ve +85 derece arasında çalışabilir. 20MB/s okuma ve yazma hızına sahiptir. Türkiye’de bulmak zor olabilir.

Sonuç olarak Samsung PRO Endurance, Sandisk Endüstriyel, WD Purple ve Kingston Endüstriyel serisi Micro sd kartları, boot edilebilir işletim sistemleri veya güvenlik kameraları için tercih edilebilecek en sağlam sd kartlar olarak görülmektedir.

Sd kart seçiminizi yapmadan önce cihazınızın desteklediği sd kart biçimini ve kapasitesini teknik kılavuzundan veya satıcısından öğrenmeyi unutmayınız!

“Güvenlik Kameraları İçin En İdeal Microsd Kartları” için 4 yorum

 1. SELÇUK MARAKÇI dedi ki:

  Xiaomi IP kamera aldım klavuzda 32gb kadar desteklediği yazıyor 64 alsam problem olur mu

  1. Bazı kameralar sd kart 64GB takılsa bile 32GB olarak tanıyabilirken, bazı kameralar kapasite yüksek geldiği için sd kartı tanıyamamaktadır.
   O sebeple teknik dokümanda yazdığı şekilde 32GB almanız daha uygun olur.

 2. merhaba, aşağıda özellikleri yazılı sd kart dahua ip kamera için kullanışlı olur mu acaba.

  SanDisk Extreme microSD UHS I Card 128GB for 4K Video on Smartphones, Action Cams & Drones 190MB/s Read, 90MB/s Write

  1. Öncelikle kameranın özelliklerine bakarak, 128GB sd kart desteklediğine emin olun.

   Daha sonra bu iki sd karttan birini tercih edebilirsiniz.

   SanDisk Extreme microSD UHS I Card 128GB for 4K

   Kingston Canvas Select SDCS/128GB Class 10 UHS-I U1 V10

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir