Cam Kırılma Dedektörü Nedir

Kapı ya da pencerelere takılan manyetik kontaklar, evinizin kapısı ya da penceresi açıldığı anda alarm verebilecek şekilde tasarlanmışlardır.  Hırsızlar, kapıyı ve pencereyi açmak yerine bir pencere veya kapı camını kırarak evinize girme teşebbüsünde bulunursa, manyetik kontaklar bu teşebbüsü algılayamaz ve hırsız, alarmı çaldırmadan içeriye giriş yapabilir. Bu girişi engellemek için aynı noktaya bakan bir hareket dedektörü kullanılabilir fakat bu sefer siz evin içindeyken kurulum yapmak istediğinizde bu dedektör sizi de göreceği için yanlış bir alarm oluşabilecektir.
Bu sorunların önüne geçebilmek adına, hırsız alarm sistemine eklenebilecek en ideal dedektörlerden bir tanesi de Cam Kırılma Dedektörleridir.

Bu yazıda, cam kırılma dedektörü nedir, nasıl çalışır, nasıl montaj yapılmalıdır gibi konularda bilgilere yer verilmektedir.

Cam kırılma dedektörleri, genel olarak ses (akustik) ya da titreşim (şok) dalgalarını ölçerek kapı ve pencere girişlerini korumaya yardımcı olan ilave bir koruma aygıtıdır. Akustik dedektörler, üzerinde bulunan mikrofon sayesinde cam kırılma frekans değerini sürekli olarak dinler ve cam kırılma frekans ses aralığı yakalandığında alarm verir.

Titreşim dedektörleri ise direkt pencere, kapı üzerine takılabilir. Bu tip dedektörler yüzeyde oluşacak titreşim seviyesine bağlı olarak alarm verdikleri için olası kapı çarpmalarında veya cama gelen ufak bir darbede yanlış alarma sebep olabilmektedir.
Her iki tip üründe, hareket dedektörleri veya manyetik kontakların aksine, alarm kurulu olsun ya da olmasın 24 saat sürekli aktif durumda olmak zorundadır.

Cam kırılma dedektörü nedir

Cam kırılma dedektörü nereye takılmalıdır

Cam kırılma dedektörleri, özellikle sürgülü cam kapıları veya büyük pencereleri olan odalarda kullanım için oldukça idealdir. Pencerelerinizin üzerine direkt takılabileceği gibi pencere yakınlarına da montaj yapılabilirler. Cam kırılma dedektörlerinde algılama menzili sınırlıdır, bu nedenle evinizin pencere ve genişliğine bağlı olarak birden fazla cam kırılma dedektörü kullanmanız gerekebilir.
Cam Kırılma Dedektörü Hassasiyet Ayarlama
Her dedektör dış görünüşü ile birbirinden farklı olabilir ama genel olarak büyük çoğunluğunun üzerinde bir test düğmesi bulunmaktadır. Cam kırılma dedektörü kullanmayı düşünüyorsanız, dedektörü montaj yapmadan önce montaj yapılacak oda içinde uygun bir nokta belirleyin ve Youtube sayfasında bulunan Cam Kırılma Sesi videosunu oynatarak, en uygun algılama mesafesini tespit edin.

Cam kırılma dedektörü nereye takılmamalıdır!

Cam kırılma dedektörlerinin yanlış alarm verme olasılıkları oldukça yüksektir. Bu sebeple cam kırılma dedektörlerini, kırılma seslerinin olabileceği mutfak içerisine veya televizyonun yakınına montaj yapılmamalıdır.

Alarm sistem kurulumunu henüz yapmadıysanız Ev Alarm Sistemi Nasıl Kurulur başlıklı makaleyi okuyabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir