Ev Alarm Sistemi Nasıl Kurulur

Ev alarm sistemi nasıl kurulur

Maalesef günümüzde suç olaylarının oranları çok fazla artış göstermektedir. Belki yaşadığınız bölge ve mahalleye göre, suç oranı çok daha yüksek veya çok daha düşük olabilir ancak sizin veya ailenizden birinin başına bir olay gelmesi durumunda istatistiklerin hiçbir önemi kalmaz.
Evde yaşarken güvende hissetmek her zaman sizi daha iyi hissettirir.
Güvenli yaşam seçeneklerinden bir tanesi de hırsız alarm sistemidir.

Bir sistem satın almadan veya kurulumunu yapmadan önce “Ev Alarm Sistemi Nasıl Kurulur” başlıklı bu makalemizi sonuna kadar okumanızı tavsiye ederiz.

Profesyonel alarm sistemi kurulumu tecrübe isteyen teknik bir iştir. Bununla beraber alarm sistemi üreticileri, nihai tüketicilerin alarm panellerini kendilerinin kurabilmeleri için “Kendin Yap” alarm paketlerini satışa sunmuşlardır. Bu paketlerde; alarm paneli, manyetik kontak, hareket dedektörü, uzaktan kumanda, harici siren gibi kablosuz, pil ile çalışan donanımlar hazır paket halinde satılmaktadır.

Kablolu veya kablosuz profesyonel alarm sistem kurulumu ve programlaması ileri düzey bilgi ve beceri isteyeceğinden, nihai tüketicilerin kurulumu ve ayarlaması daha kolay olan “Kendin Yap” kablosuz alarm sistemlerini tercih etmeleri daha uygun olacaktır.

Ev Alarmı için Sistem Seçimi ve Kurulumu

Ev alarmı sektöründeki tüm ürünler ile bir seçim yapmak ve seçtiğiniz ev alarm sistemini kurmak oldukça kafa karıştırıcı bir hale gelebilir. İşe öncelikle, davetsiz misafir veya hırsızın en olası giriş noktalarını tespit ederek başlamalısınız. Kullanılacak dedektör sayısı arttıkça, fiyat da artacağı için bütçenizi buna göre hesaplamalısınız.

Düşük Teknoloji ve Düşük Bütçeli Ev Alarmları
En basit ve en düşük teknolojiye sahip olan ev alarm çözümleri, aynı zamanda kurulumu da en kolay olan sistemlerdir. Alarm sistemlerinin caydırma amaçlı kurulduğunu unutmayınız. Hırsızlar, hırsız alarmı ve sesli alarm olduğuna dair uyarılar bulunan bir evi tercih etmekten kaçınabilir. Bu sayede hırsızın iki kez düşünmesine ve umarım doğru hareket ederek sizin evinizden uzaklaşmasını sağlayabilirsiniz.

Sahte video kameralar
Profesyonel hırsızlar, sahte ve gerçek kameraları kolayca ayırt edebilirler. Bu sebeple evinizde ya da evinizin etrafında sahte kamera kullanmanız, evdeki hırsız alarm sisteminin de sahte olabileceği algısına neden olabilir.
Sahte kamera yerine, bütçenize uygun gece görüş özelliği olan gerçek bir kamera sistemini tercih edebilirsiniz.

Kablosuz Alarm Sistemleri
Kablosuz sistemler, ev tasarımınıza ve ihtiyaçlarınıza göre ekleyebileceğiniz çeşitli özellikler sunmaktadır. Birçok hazır sistem kablosuz ev alarm paketinde kablosuz hareket dedektörü, manyetik kontak ve uzaktan kumanda bulunur. Kablosuz sistemlerde cam kırılma dedektörü ve duman dedektörleri sonradan sisteme eklenebilmektedir. Bu konuda satın almayı düşündüğünüz ürünün müşteri temsilcisi ile görüşebilirsiniz.

Kablosuz Alarm Planlama

Kurulumdan önce kablosuz güvenlik sensörleri için en iyi konumları belirleyin. Pencereler, ön ve arka kapılar, yangın kapıları, garaj kapıları gibi hırsızlara çekici gelen alanları korumanız gerekir.
Kablosuz dedektörlerin verici sinyal menzilleri sınırlıdır ve kutu üzerinde yazan mesafelerden daha düşük olabilirler. Kutu üzerinde yazan mesafeler, genelde üreticilerin açık ve sinyal gürültüsü olmayan alanlarda yaptıkları test mesafesi olabilmektedir. Bu sebeple öncelikle ana kontrol panelini montaj yapmadan kurulum yapacağınız yerdeki bir prize takın. Sonra her bir dedektörü panel yanında test edin. Daha sonra bu dedektörlerin montajını yapmadan, montaj yapmayı planladığınız pencere veya kapı yanına götürüp, sinyali sorunsuzca gönderip göndermediğini test edin. Sinyal yetersizse, farklı bir noktada deneme yapın.

Çevredeki kablosuz ağ bağlantıları, baz istasyonları, yüksek gerilim hatları ve bina duvarlarının sinyal kalitesini değiştirebileceğini gözönünde bulundurmalısınız.

Ev Alarm Sistemi Nasıl Kurulur

Manyetik Kontak Kurulumu:
Manyetik kontaklar iki parçadan oluşurlar. Öncelikle manyetik kontakların bir çiftini daire kapısının açılan kısmının en uç noktasına monte edin. Bir kontak üst kasaya, bir kontakta açılan kapıya takılacaktır. Kapı kapatıldığı zaman her iki kontakta birbirini görmek zorundadır.

Kablosuz Hareket Dedektörü Kurulumu
Kablosuz hareket (PIR) dedektörü, ortamdaki sıcaklık değişikliklerini ve hareketi birlikte algılayarak çalışmaktadır. Bu sebeple dedektörü, doğrudan güneş ışığı alan bir pencereye veya kalorifere bakacak şekilde yerleştirmediğinizden emin olun. Hareket sensörlerini üreticinin belirtmiş olduğu mesafedeki yüksekliğe takmalısınız. Belirtilenden daha yüksek veya alçak yere takmak, dedektörün yanlış alarm vermesine ya da hiç alarm vermemesine neden olabilir.
Kurulum için tüm odanın net ve hiçbir engele takılmadan görüldüğü bir noktayı seçin.
Hareket dedektörlerini, kapı ya da pencereler açıldığı zaman, dedektör arkada kalmayacak şekilde monte edin.

Pır dedektör kurulumu

Uzaktan Kumanda Kurulumu
Paket içeriklerinde bir ya da iki adet uzaktan kumanda bulunmaktadır. Bu kumandalar içeri girmeden alarmı kapatıp, açmanıza olanak sağlar.
Sisteminize özel tanıtılmış uzaktan kumandayı çok iyi saklayın ve koruyun. Kaybettiğiniz kumandayı kontrol paneli programından hemen silin.

Kablosuz Ana Kontrol Panelinin Kurulumu
Kontrol panelini 220 volt prize, İnternet bağlantısına ve dedektör sinyal seviyelerine uygun bir noktaya, sürekli kullanımınıza uygun bir şekilde monte edin.
Bazı sistemlerde dış siren bağlantısı kablolu olabilir. Bu tip sistemlerde ana kontrol paneli ile siren arasında kablo çekilmesi gerebilir. Kontrol panelinin yerini belirlerken bu durumu muhakkak gözüne alarak kurulum yeri belirlemelisiniz.

Üreticinin kullanma kılavuzunda yazdığı şekilde programlarınızı yapın. Tüm kapı ve pencerelerin alarm sinyali gönderip, göndermediğini test edin.

Satın aldığınız ürünün uzaktan kontrol özelliği ve mobil uygulaması varsa, kontrol paneline İnternet bağlantısı yapmayı unutmayın.
Bu sayede alarm panelinizi internet olan her yerden kontrol edebilir ve alarm oluştuğu zaman mobil cihazınıza bildirim alabilirsiniz.

Alarm sistemleri ev içi kurulum ve ev dışı kurulum yapılabilmektedir.
Ev içi kurulum yaptığınız zaman hareket dedektörleri devre dışı kalır, sadece kapı ve pencere kontakları aktif hale gelir. Bu sayede alarm kurulu haldeyken evin içinde rahatça dolaşabilirsiniz.
Ev dışı kurulum yaptığınız zaman tüm dedektörler aktif hale geçer ve sistem alarm verir.

Duman dedektörü, gaz dedektörü, su baskını dedektörü ve cam kırılma dedektörleri 24 saat aktif olacak şekilde programlanmalıdır.
Bu dedektörler, alarm kurulu olsun ya da olmasın anında alarm vermek üzere tasarlanmıştır.

Son olarak hırsız alarm sisteminizi en az 3 ay da bir test edin. Yıllık kontrol ve bakımlarını yaptırmayı unutmayın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir