Hırsızlardan Korunma Yolları

 

Hırsızlar, çevresi iyi aydınlatılmış olan ve kendilerini yavaşlatıcı önlemlerin olduğu yerleri kolay bir hedef olarak görmezler. Hırsızlar fırsatçıdır. En kolay ve en hızlı şekilde girip, çıkmayı tercih ederler. Siz de bazı basit güvenlik önlemleri alarak, evinizin hedef dışında kalmasına yardımcı olabilirsiniz. Bu makalede “Hırsızlardan Korunma Yolları” başlığı altında bazı ipuçlarına yer verilmektedir.

Evinizde keşif yapın ve olası güvenlik sorunlarını tespit edin.
Yapılan araştırmalarda, bir hırsızın ev veya iş yerine girmesi dört veya beş dakikadan daha fazla sürüyorsa, hırsızın alternatif hedefe yönelebileceğini göstermektedir. Özellikle giriş kapılarınıza özel önlem alın ve korunaklı hale getirin.

Hırsızlardan Korunmanın Yolları:

Kapı ve pencere kilitleri, demir parmaklıklar ve asma kilitler içeriye zorla girilme süresini uzatabilir.
Hırsız alarm sistemi kurun. En etkili ve caydırıcı yöntemlerden bir tanesi alarm sistemidir. Mümkünse 2 adet dış siren taktırın ki, olası bir sabotaj durumunda diğer siren aktif olabilsin.

Güvenlik kamerası kurun. Özellikle giriş kapısının üstüne ve kolay ulaşılamayacak bir yere takılan kamera hırsızlarda huzursuzluk yaratacaktır.

Kapı ve pencerelerinizin etrafında bulunan ağaç dallarını, çalıları kesin, budayın. Arka giriş noktaların yüksek duvar veya çit yaptırmak, hırsıza görünmezlik sağlayabilir.

Harekete duyarlı spot ışık kullanın. Kolay erişilemeyecek bir yere monte edilen spot ışıklar, davetsiz misafirler için korkutucu olabilir.

Değerli eşyalarınızı her zaman görüş alanından uzak tutun. Pencere ve kapı yakınlarına değerli eşya koymayın. Duvarda asılı tablolarınız, gümüş koleksiyonunuz veya ev sinema sisteminiz evin dışından kolayca görülebiliyorsa, o zaman evdeki mobilya tasarımını yeniden düzenlemeyi düşünebilir ya da gündüzleri tül perdelerinizi, geceleri kalın perdelerinizi sürekli kapalı tutabilirsiniz.

Yeni bir LCD televizyon, sinema sistemi, dizüstü bilgisayar veya oyun konsolu gibi ürünler satın aldığınızda, bu ürünlerin kutularını kesinlikle kapının önüne veya balkona koyarak hırsızlara evinizi cazibe merkezi haline getirmemelisiniz.

Gece yatmadan önce araba anahtarınızı, cüzdan ve diğer günlük kullandığınız önemli eşyalarınızı ufak bir kutu içine koyup, yattığınız yatak bazasının içine koyabilirsiniz.
İstatistikler, hırsızların evdeki eşyalarla birlikte arabayı da kolayca çaldıklarını göstermektir.

Kapılar:

Kapılar kesinlikle çok sağlam olmalıdır. Özellikle dış kapılar en çelik paslanmaz yapıda olmalıdır. Kapı kasaları içinde destek olmalı ve bu kasalarda sağlam malzemeden yapılmalıdır. Zayıf bir kasaya oturtulan çelik kapı, en etkili kilit kullanılsa bile kolaylıkla açılabilir.
Kapaklı kapı gözetleme dürbünü tercih edebilirsiniz. Hırsızlar dış taraftan içeriye doğru bakarak evin içinde kimse olup, olmadığını anlayabilirler. Zile basıp, kapıya birinin yaklaşıp yaklaşmayacağını tespit edebilirler. Kapaklı bir kapı gözetleme dürbünü ile evinize ekstra mahremiyet sağlayabilirsiniz.
Kilitler : Silindir kısımları darbe ve kırılmalara karşı dayanıklı olmalıdır. Bu konuda kaliteli bir ürün seçmeniz ve işin uzmanından yardım almanızda fayda var.

Pencereler:

Pencerelerde çevirmeli kol veya basmalı kilitler mevcut olur. Bunlara ek olarak mandallı kilit ve sürgülü pencereler için sürülen tarafa uygun kalın bir aparat koyarak pencere ya da kapının sürülmesini engelleyebilirsiniz.

Bunları alışkanlık haline getirin:

 • Alarm sisteminizin kurulu olduğundan, kapı ve pencerelerin kilitli olduğundan emin olun.
 • Size, hediye kazandınız şeklinde yapılan aramalara ya da ürün pazarlayanlara açık adresinizi vermeyin.
 • Nereden veya kime geldiği belli olmayan, beklemediğiniz bir kargo geldiyse geri çevirin.
 • Kısa süreliğine de olsa, evden çıktığınız zaman kapınızı kilitleyin. Evin içindeyken de kapıyı en azından içeriden bir tur kilitleyebilirsiniz.
 • Mümkünse apartman veya sitedeki komşularla tanışın. En azından bulunduğunuz kat, üst ve alt katınızdaki komşuları tanıyın, tanışın.
  Tanımadığınız kimseyi eve almayın. Zorunluluk durumunda komşunuzu çağırın.
 • Kaçak elektrik veya kaçak su kullandığınızı tespit ettiklerini belirterek eve girmeye çalışanlara mani olun ve derhal güvenlik birimlerine haber verin.

Evden Uzakta Hırsızlardan Korunma Yolları:

 • Tatil ya da iş seyahati için evden uzun süre ayrıldığınızda bunu kesinlikle sosyal medya da duyurmayın. Tatil veya seyahat fotoğraflarınızı, eve geri döndükten sonra paylaşmanız daha uygun olabilir.
 • Evden uzun süreli ayrıldığınızda güvenilir komşularınıza haber verin.
 • Gelen doğal gaz, elektrik ve su faturalarını, varsa mektuplarınızı komşunuzun almasını sağlayın.
 • Aynı şekilde kapı önünüze bırakılan el ilanları ya da anahtar deliği üzerine tutturulan magnet (mıknatıslı) reklam materyallerini gene komşunuzun almasını rica edebilirsiniz.
 • Ev telefonu kullanıyorsanız, telefonu sessize alabilirsiniz.
 • Evin çeşitli odalarında rastgele ya da belirli saat aralıkların ışıkları radyoyu veya televizyonu açıp kapatabilen ve uzaktan yönetilebilen akıllı prizler/anahtarlar kullanabilirsiniz.

Sigorta:
Tüm bunlara ek olarak, dilerseniz hırsızlığa karşı sigorta yaptırabilir, eşyalarınızı teminat altına aldırabilirsiniz.

Olası bir hırsızlık durumunda Evime Hırsız Girdi! Ne Yapmam Gerekiyor? isimli makaleyi okuyabilirsiniz.

Bu makalede yazılanlar tamamen bilgilendirme amaçlı olup, kişinin konut veya iş yeri güvenliği için alması gereken önlemler konusunda ip uçları vermektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir