Su Baskını Dedektörü

Su Baskın Dedektörü Nedir?

Yangın, eviniz için büyük bir korku veya kabus olabilir, ancak sigorta şirketlerinin istatistiklerine bakıldığı zaman, en çok mülk hasarının yaygın olarak su baskını kaynaklı olduğu görülmektedir.

Olası büyük su baskınlarını, başlangıç seviyesinde haber veren dedektörlere Su Baskın Dedektörü denir.

Ev veya işyerinizdeki su baskınları çok farklı kaynaklardan meydana gelebilir.
Örneğin: Kombi içindeki tesisat kaçağı, patlayan bir boru, lavabo giderinin tıkanması ya da lavabo altından su kaçırma, çamaşır veya bulaşık makinesine bağlı hortumunun patlaması (dahili su hasarı) su baskınlarına yol açabilmektedir. Bunların dışında bir de dış etken olan, yağmur suyu kaynaklı su baskınları da yaşanabilmektedir.

Su baskınlarına erken müdahale edilmesi, sizin ve komşularınızın zararlarının en düşük maliyet ile çözülmesine olanak sağlayacaktır.

Tüm ofis ve odaların her birinde bir yangın duman dedektörü olması gerektiği gibi, olası su hasarının oluşabileceği yerlere de su baskını dedektörleri yerleştirmeniz gerekmektedir.

Su Baskın Dedektörü Nasıl Çalışır?

Su baskın dedektörlerinin sensör uçları üzerinde, birbirine temas etmeyen iki adet metal algılayıcı bulunur. Bu metal sensörler su teması gerçekleştiği anda, suyun iletkenlik özelliğini kullanarak elektronik karta kısa devre sinyali gönderirler. Bu sinyali algılayan elektronik kart, üzerindeki ses çıkışını aktif eder ve alarm vermeye başlar. Elektronik kart üzerinde bulunan röle ile hırsız alarm sistemi tetiklenebilir veya bina girişine takılacak elektrikli su valfinin suyu kesmesi sağlanabilir.

Su Baskın Dedektörleri Nereye Yerleştirilmelidir?

Ana su tesisatına bağlı olan tüm cihazların alt kısmına veya yakın çevresine bir adet su baskın dedektörü bağlamak gerekmektedir. Su baskın dedektörü yerleştirilecek alanın, yanlış alarmlara sebep olmaması için normal zamanlarda su ile teması olmayan bir zemin olması zorunludur.

Su baskın dedektörlerinin yerleştirilebileceği alanların bazılarını şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Çamaşır makinesi  veya varsa çamaşır odası
  • Bulaşık makinesi
  • Buz dolabı, derin dondurucu, su sebili
  • Su arıtma cihazı
  • Lavabo
  • Banyo, tuvalet
  • Akvaryum
  • Su tankları

Su Baskın Dedektörü Nasıl Monte Edilmelidir?

Su baskın dedektörü monte edilecek alanlar belirlendikten sonra, dedektörün su algılayan sensörleri zemine tutturulmalı, ana kontrol ünitesi su baskınından zarar görmeyecek bir yüksekliğe monte edilmelidir. Bazı su baskın dedektörleri su geçirmez özellikte olup, tümleşik olarak üretilmekte ve direkt zemine monte edilmektedir.

Özellikle akıllı ev sistemleri ile birlikte sunulan ve pil ile çalışan su baskın dedektörleri, sizi kablo ve elektrik bağlantısının karmaşasından kurtarabilir.

Bu makale de; su baskın dedektörünün nasıl çalıştığı, nerelere montaj yapılması gerektiği hakkında ön bilgiler verilmiştir. Su baskın dedektörü montajı için güvenlik uzmanlarına danışmayı unutmayınız!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir